Які щеплення потрібні при поїздці в екзотичну країну?

Які щеплення потрібні при поїздці в екзотичну країну?

Останнім часом стали дуже популярні різноманітні туристичні тури в екзотичні країни, такі як Африка(Кенія, Зимбабве, Намібія, Танзанія), Південна Америка(Бразилія, Перу) і Азія(Індія, Китай, Таїланд), що і недивне. Там дійсно є на що подивитися.

Проте в зарубіжних поїздках можна отримати не лише масу дивовижних вражень, але і підчепити різні екзотичні хвороби. Щоб уникнути цього, спершу необхідно запам'ятати, що може погрожувати там звичайному туристові.


Основними захворюваннями, які ризикує підхопити турист в країнах Африки, Азії і Південної Америки, є малярія, чума, холера і жовта лихоманка.

Холера — гостре кишкове інфекційне захворювання, що викликається холерним вібріоном і призводить до повного обезводнення організму. Інкубаційний період може складати від декількох годин до 6 − 7 днів. Передаватися може за допомогою їжі, води або побутовим способом. Найчастіше джерелом зараження є сирі або погано приготовані продукти харчування(особливо морепродукти, сирі фрукти і овочі). Характерні ознаки зараження холерою: запаморочення, сильний головний біль, нудота, блювота. Усе це призводить до обезводнення організму, боротися з яким можливо тільки в умовах лікарні.

Чума — гостре природно-осередкове інфекційне захворювання, що викликається паличкою чуми, яким хворіють і люди, і тварини. Збудник чуми існує в природі постійно. Причому практично на усіх континентах нашої планети, окрім Австралії і Антарктиди. Заразитися чумою можна внаслідок укусу інфікованих бліх і вош або від контакту з інфікованими тваринами, зокрема гризунами. Симптоми можуть почати проявлятися тільки через 6 днів. Характеризується загальним важким станом, збільшенням лімфовузлів, жорстокою лихоманкою.

Жовта лихоманка — особливо небезпечне інфекційне вірусне захворювання з групи геморагічних лихоманок, яке характеризується головним болем, високою температурою, ознобом, болями в м'язах і суглобах, крововиливами на шкірі і слизових оболонках. Заразитися жовтою лихоманкою можна не лише в природних умовах, але і в місті. Основними переносниками є комарі. Інкубаційний період складає 3 − 6 днів. Під час жовтої лихоманки відбувається зараження бруньок і печінки, розвивається жовтяниця і гостра печінкова недостатність. Ця хвороба дуже важко протікає і характеризується великим відсотком летальних кінців, тому в'їзд до небезпечних країн без міжнародного свідоцтва про вакцинацію проти жовтої лихоманки заборонений.

Малярія — інфекційне захворювання, яке передається за допомогою укусів заражених малярійних комарів. Найбільш поширено це захворювання в країнах з тропічним кліматом. Малярія може проявитися, як і через 10 днів, так і через 14 місяців. Характеризується ознобом, погіршенням здоров'я, підвищенням температури і різким її зниженням.

Крім того, зустрічаються і такі хвороби, як гепатит, А і В, черевний тиф, правець, дифтерія.

За законами, турфірма, через яку купується тур, в обов'язковому порядку повинна проінформувати туриста про існуючу небезпеку захворіти певними хворобами в країні, куди він збирається, повідомити про необхідні заходи обережності, які треба зробити завчасно. Проте буває, що турфірма не попереджає клієнтів про можливі ризики. Тому наслідує обов'язково самі поцікавитися що до чого, тому що без відповідної довідки вас можуть просто не впустити в країну.

Багато щеплень необхідно робити за декілька місяців до планованої дати поїздки, оскільки організму потрібно час на вироблення стійкого імунітету. Зазвичай набір щеплень включає вакцинації проти жовтої лихоманки, холери, гепатиту, А і черевного тифу. Проте на сьогодні єдиним обов'язковим щепленням є щеплення від жовтої лихоманки, яку можна робити навіть дітям, починаючи з шестимісячного віку, і вагітним жінкам. Щеплення проти інших хвороб роблять за бажанням туриста.

Для того, щоб зробити щеплення, слід спочатку звернутися до лікаря-інфекціоніста в районну поліклініку, який розповість не лише про правильні запобіжні заходи в екзотичних країнах, але і про те, де можна зробити щеплення, оскільки зазвичай такі щеплення роблять не в поліклініках, а в спеціальних центрах.


Перелік країн, території яких оголошені Всесвітньою організацією охорони здоров'я зараженими

Чумою:

Азія — В'єтнам;

Південна Америка— Болівія, Бразилія, Перу, Еквадор;

Африка — Замбія, Зимбабве, Конго, Мадагаскар, Малави, Мозамбік, Намібія, Танзанія, Уганда.

Холерою:

Азія — Афганістан, Бутан, В'єтнам, Індія, Ірак, Іран, Камбоджа, Китай, Лаос, М'янма, Непал, Сінгапур, Філіппіни;

Південна Америка — Бразилія, Венесуела, Гватемала, Нікарагуа, Перу, Сальвадор, Еквадор;

Африка — Ангола, Бенін, Буркина-Фасо, Бурунді, Гана, Гвінея, Гвінея-Бісау, Джібуті, Замбія, Зимбабве, Кабо-Верде, Камерун, Кенія, Коморські о-ва, Конго, Кот-д'Ивуар, Ліберія, Мавританія, Мадагаскар, Малави, Малі, Мозамбік, Нігер, Нігерія, Руанда, Сан Томе і Принсипи, Свазиленд, Сенегал, Сомалі, Сьєрра-Леоне, Танзанія, Того, Уганда, ЦАР, Чад, Південна Африка.

Жовтою лихоманкою:

Південна Америка  — Болівія, Бразилія, Венесуела, Гайана, Колумбія, Панама, Перу, Сурінам, Фр. Гвіана, Еквадор;

Африка — Ангола, Бенін, Бурунді, Буркина-Фасо, Габона, гамбія, Гана, Гвінея, Замбія, Кенія, Камерун, Конго, Кот-д'Ивуар, Ліберія, Нігерія, Сенегал, Сомалі, Сьєрра-Леоне, Судан, Танзанія, Уганда, Чад, Екваторіальна Гвінея, Ефіопія.


Країни, які вимагають від усіх туристів у віці від одного року свідоцтво про вакцинацію від жовтої лихоманки(без відповідної довідки в'їхати в ці країни неможливо):

Бенін, Буркина Фасо, Габон, Гана, Заїр, Зимбабве, Камерун, Кот-д'Ивуар, Конго, Кенія, Ліберія, Мавританія, Малі, Нігер, Палау, Панама, Перу, Руанда, Сан-Томе и Принсипи, Того, Фр. Гвіана, ЦАР, Чад.

Таким чином, збираючись в поїздку в екзотичну країну, слід заздалегідь поцікавитися про можливі небезпеки і підготуватися до них грунтовно. Тоді подорож принесе тільки задоволення і незабутні враження, не пов'язані з хворобами.